Náhradní spirálky
- Demon Killer
- XFKM spirálky
- Vandy Vape spirálky
- Coilology spirálky
- PilotVape spirálky
- UD spirálky
- Clapton spirálky
- Kanthal KA1
- Nerezová ocel (SS316)
- Nichrom (Ni80)
- Pro MTL (šlukování)
- Hugsvape
- Wismec
- Wotofo
- GeekVape spirálky
Nejprodávanější
Jak vybírat předmotané spirálky:
Nabídka předmotaných spirálek je v současné době velmi široká a nezkušeným uživatelům příliš nepomohou ani složité názvy, pod kterými si jen stěží něco představí. Podle čeho se tedy orientovat a vybrat si vhodnou předmotanou spirálku?
Při výběru spirálky rozhoduje několik faktorů. Jedním jste vy sami, protože vy tu spirálku budete používat a je potřeba si ujasnit, jaký odpor vám vyhovuje. Zatímco tohle je spíše subjektivní faktor, daleko důležitější je to, jaký máte mod, případně baterii. Vždy si nejprve zkontrolujte, zdali váš mod / baterie podporuje zvolený odpor – tento údaj najdete v naprosté většině případů v popisu produktu.
Berte také v potaz, že při použití atomizéru se dvěma předmotanými spirálkami bude jejich celkový odpor poloviční. Pokud tedy máte dvě spirálky, kdy každá z nich má odpor 1Ω, jejich celkový odpor bude 0,5Ω. To platí v případě, že se spirálky do atomizéru instalují paralelně (naprostá většina atomizérů). V případě sériové instalace (v naší nabídce pouze Wismec Neutron RDA), se odpor spirálek sčítá.
Když už tedy víme, jestli náš mod / baterie podporuje zvolený odpor, je potřeba ještě zjistit, zdali bude spirálku dobře žhavit. Vzhledem k tomu, že předmotané spirálky obvykle nemají od výrobce doporučený výkon jako tovární žhavící hlavy, je potřeba si výkon vypočítat pomocí Ohmova zákonu, případně se orientovat podle výstupního napětí.
Základním údajem v případě výstupního napětí je hodnota 4,2V. To je napětí baterie (například 18650) v plně nabitém stavu. To je také napětí plně nabitých baterií jako iJust S, Stick V8 a dalších. Postupně, jak se baterie vybíjí, snižuje se i její napětí, až se sníží natolik, že je potřeba ji nabít. Čím nižší je výstupní napětí, tím hůře (méně a pomaleji) se žhaví spirálka a tím méně tvoří páry. Tady leží výhoda modů s nastavitelným výkonem, jednak můžete mít vyšší výstupní napětí než 4,2V (pomocí nastavení výkonu) a jednak baterie tuto hodnotu drží více či méně po celou dobu používání.
Každá spirálka bude samozřejmě potřebovat jiné napětí. Některé ideálně žhaví na 3,8V, jiné potřebují i 5V, k tomu se pak přidává subjektivní pocit při vapování, kdy každý má raději jiný typ páry. Někdo si užívá teplejší páru, jiný zase preferuje studenější. Těžko se tak odhaduje a doporučuje ideální nastavení, aniž by měl člověk s danou spirálkou osobní zkušenost.
Uveďme si to na příkladu. Když bychom si vzali clapton spirálku s odporem 0,5Ω, tak podle Ohmova zákonu budeme k dosažení 4,2V potřebovat cca 35W, výstupní proud v takovém případě bude 8,4A. Nyní tak víme, že budeme potřebovat mod s výkonem alespoň 35W (více je vždy lépe, je dobré mít rezervu) a baterii s výstupním proudem alespoň 10A (ideálně však 20A, baterie tak nebude tolika zatěžována). Pokud takovou spirálku dáme na mod s nastavitelným výkonem, máme jistotu, že po celou dobu používání budeme mít zhruba stejné hodnoty napětí / výkonu. Pokud však použijeme klasickou baterii jako Stick V8 nebo iJust S, jejich napětí při používání klesá a po pár hodinách používání už nebudeme spirálku žhavit na 4,2V, ale třeba na 3,7V, což samozřejmě budeme mít za následek sníženou produkci páry.
Výběr předmotané spirálky zásadně ovlivňuje také atomizér, ve kterém takovou spirálku chceme použít. Je potřeba mít jistotu, že se spirálka vejde do základny a nebude se dotýkat komory, či těla atomizéru, protože by pak docházelo ke zkratu. Důležitá je také velikost kontaktů, do kterých se spirálky instalují. Můžeme mít dostatečně výkonný mod, ale když si vybereme široké Alien Clapton spirálky a máme příliš mále kontakty v atomizéru, spirálka je nám k ničemu.
Když bychom si to na závěr shrnuli, tak je potřeba: ujasnit si jaký odpor chceme, zdali ten odpor podporuje náš mod / baterie. V případě použití klasických baterií musíme vybrat takovou spirálku, která bude dobře žhavit na 4,2V a méně a v neposlední řadě musíme také vědět, zdali se spirálka vejde do základny našeho atomizéru a zdali má atomizér dostatečně široké kontakty, abychom v nich mohli spirálku připevnit.